Ekonomi

“10 yılda 350 milyon elektrikli araç sahipliği öngörülüyor”

Automotive Hill 2023’ün bu haftaki konuğu Autorola Türkiye Genel Müdürü Oğuzhan Hürmet oldu.

Hürmet, Autorola olarak şirketlerin dijital dönüşümlerini tasarlayan ve yöneten bir şirket olduklarını belirterek, “2022’de dünya genelinde sıfır araç satışlarının yüzde 8 azaldığı ve aynı zamanda ikinci-araç satışlarının da arttığı bir dönemde. el araçları geliştirildi, Türkiye’de 780.000 araç satıldı. . Dolayısıyla pazar fiilen yüzde 6 büyüdü. İkinci el piyasası bunun yaklaşık 10 katı. Burada 8 milyon adetten bahsedebiliriz. 2023 yılının ilk 4 ayını değerlendirdiğimizde geçen yıla göre yüzde 57 büyüme var. 2. el araç pazarında ise ilk 4 aya baktığımızda yüzde 43’lük bir büyüme görüyoruz.”

Saygı “10 yılda 350 milyon elektrikli araca sahip olunması öngörülüyor. Şu anda 10-15 milyon civarında olan elektrikli araç pazarı şu şekilde büyüyecek; 6,9 milyon civarında şarj noktasının devreye gireceğini düşünüyoruz.”

Mobilite ve dijitalleşmenin değerli bir trend olarak değerlendirilebileceğini ifade eden “Araç alım satımına ilişkin online süreçlerin tasarlanması gerekiyor. Pandemi sonrası tüketiciler artık tüm alışverişlerini internet üzerinden yapmayı tercih ediyor. Burada insanların yaklaşık yüzde 83’ü araçlarını internetten almayı tercih ediyor, bu oran pandemi öncesinde yüzde 43 civarındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu