Ekonomi

Platinum Equity, Club Car’ı 2 milyar doların üzerinde bir bedelle elden çıkarmayı düşünüyor

Özel sermaye şirketi Platinum Equity, önde gelen golf arabası üreticilerinden Club Car’ın satışını değerlendiriyor ve şirketin değeri, borçlar da hesaba katıldığında 2 milyar doların üzerine çıkabilir. Şu anda ön hazırlık aşamasında olan Platinum Equity, satış sürecine yardımcı olması için yatırım bankası olarak Goldman Sachs ile anlaştı.

Satışın çeşitli özel sermaye alıcılarının ilgisini çekmesi bekleniyor. Golf sektöründeki önemli varlığıyla bilinen Club Car, 12 aylık dönemde 200 milyon doları aşan faiz, vergi, amortisman ve itfa payı öncesi kar (FAVÖK) bildirdi.

1950’lerin sonunda kurulan Club Car, direksiyonla donatılmış ilk golf arabalarını üretti ve o zamandan beri Amerika Profesyonel Golfçüler Birliği de dahil olmak üzere büyük golf organizasyonları tarafından kullanıldı.

Arabalar ayrıca turizm ve diğer sektörlerde kısa mesafeli ulaşım için de popülerdir. Club Car, üretimin yanı sıra bakım ve onarım hizmetleri de sunmakta ve şirketin web sitesinde belirtildiği üzere dünya çapında 350’den fazla distribütör ve bayi ile işbirliği yapmaktadır.

Platinum Equity’nin Club Car’ı Ingersoll-Rand’dan satın alması 2021 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolarlık bir satın alma bedeliyle gerçekleşti. Golf arabası pazarında, Cessna iş jetini üretmesiyle de bilinen Textron’un (NYSE:TXT) bir yan kuruluşu olan E-Z-GO gibi rakipler yer alıyor.

Platinum Equity ve Goldman Sachs temsilcileri potansiyel satış hakkında yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu